74686_833

آیا می دانید علت انفجار گوشی هنگام شارژ چیست؟

 این روزها انفجار برخی از گوشی‌های گلکسی نوت ۷ سامسونگ که به تازگی معرفی و راهی بازار شده، سروصدای زیادی به پا کرده، به طوری که شرکت سامسونگ مجبور به جمع‌آوری این سری از گوشی‌های خود در بازار شده است. از این رو یک بار دیگر، باتری‌های خطرناک لیتیوم-یون در مرکز توجه قرار گرفته‌اند. اما سوال اینجا است که واقعا چه عاملی باعث می‌شود که یک باتری این‌گونه منفجر شود؟!

علت‌های انفجار
باتری‌های لیتیوم-یون به ندرت متورم یا منفجر می‌شوند. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، دو علت برای توجیه آن وجود دارد. دلیل اول مربوط به ایجاد سوراخی است که در اثر افتادن گوشی بر روی زمین ممکن است ایجاد شود. از این رو بین سلول‌های باتری نازک و فشرده شده‌ی گوشی یک شکاف ایجاد می‌شود که می‌تواند با ایجاد مدار اتصال کوتاه، تورم و انفجار ایجاد کند. در حالت دوم، علت را می‌توان به بی‌کیفتی باتری تعمیم داد. برای مثال گاهی اوقات در داخل باتری‌های ارزان قیمت‌تر به طور تصادفی ذرات فلزی میکروسکوپی وجود دارد که ممکن است در تماس با سلول‌های باتری ایجاد مدار اتصال کوتاه کنند.گرمای بیش از حد در یک منطقه از باتری می‌تواند به .#۸۲۲۰;فراری حرارتی.#۸۲۲۱; منجر شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که قسمتی از باتری نتواند در سرعتی به اندازه‌ی کافی سرد شود و طی یک واکنش زنجیره‌ای شکست، گرمای بیشتر و بیشتری تولید می‌شود. به عبارت دیگر، گرمای بیش از حد با واکنشی همراه است که شتاب افزایش دما را به دنبال دارد. در نهایت، این امر می‌تواند به آتش‌سوزی یا انفجار منجر شود.

شارژ کردن و گرما
چند دلیل بالقوه برای حرارت بیش از حد در داخل و اطراف باتری گوشی‌های هوشمند و مدرن وجود دارد. در حال حاضر با روی کار آمدن فناوری شارژ سریع، جریانی اضافی به باتری‌های لیتیوم-یون تحمیل می‌شود که این انتقال انرژی همیشه با تولید مقداری گرما همراه است. هر چه انرژی بیشتری منتقل شود، گرمای بیشتری هم آزاد می‌شود. در حالی که مقداری اتلاف گرما در خود باتری اتفاق می‌افتد، قسمتی از گرما هم در شارژ سریع به انرژی مدارهای تبدیل و مدیریت توان که معمولا در کنار باتری قرار دارند، به هدر می‌رود. این امر قطعا می‌تواند باعث وجود گرمای بیشتر در یک بخش انتهایی باتری بیش از بخش دیگر شود.
البته این نکته را هم باید در نظر داشت که پردازنده‌های داخلی گوشی‌های هوشمند امروزی، گرمای بیشتری نسبت به پردازنده‌های ۳ یا ۴ نسل قبل خود تولید می‌کنند. اما این پردازنده‌ها معمولا در نزدیک باتری قرار ندارند و فاصله‌ی آن‌ها بیشتر از آن است که بتوانند گرمایی را به ناحیه‌ی باتری منتقل کنند.

جلوی وقوع انفجار را بگیرید
طبیعتا بدون آگاهی از علت دقیق انفجار گلکسی نوت ۷، نمی‌توانیم به راهکارهای مقابله با خطرات آن دست پیدا کنیم. با این حال، در شرایط فعلی می‌توان به راه حل‌های عمومی و کلی‌تری بسنده کرد که می‌تواند از گوشی ما در مقابل فجایع احتمالی محافظت کند. علایم کلی که ممکن است حکایت از انفجار گوشی داشته باشند، شامل متورم شدن باتری، صدای هیس هیس یا ترکیدگی باتری باشد.
اگر گوشی شما بیش از حد داغ شده است، آن را از حالت شارژ خارج کنید. اجازه دهید که گوشی قبل از شارژ دوباره، خنک شود. ضمن این که مطمئن شوید پوششی روی گوشی قرار ندارد و گرما می‌تواند آزاد شود.
از شارژرهای اصلی استفاده کنید. با استفاده از شارژر داخل جعبه می‌توانید مطمئن شوید که گوشی شما، ولتاژ و جریان مناسب را دریافت می‌کند. چنانچه، گوشی مورد استفاده‌ی شما مجهز به پورت یو اس بی تایپ سی یا شارژ سریع است، باز هم عاقلانه‌تر است که از کابل داخل جعبه استفاده کنید.
گوشی خود را روی رختخواب شارژ نکنید. هر چند که تماشای ویدیو یا خواندن کتاب قبل از خواب واقعا وسوسه‌انگیز است، اما مطمئنا نمی‌خواهید که با احاطه کردن گوشی خود آن را بیش از حد گرم کنید. ضمن این که نیازی به گفتن نیست که قرار دادن گوشی در حال شارژ، در زیر بالش باعث بالاتر رفتن حرارت آن می‌شود.
مراقب باشید که کجا گوشی خود را شارژ می‌کنید. از شارژ کردن گوشی خود در فضاهای گرم برای مدت زمان طولانی خودداری کنید. ضمن این که گوشی خود را در مکان‌هایی مثل داشبورد خودرو، مجاورت رادیاتور یا نور مستقیم خورشید در روزهای گرم قرار ندهید.
چنانچه متوجه تورم در باتری گوشی خود شدید، گوشی را از شارژر جدا کرده و باتری آن را، اگر قابل جدا شدن است بردارید. سعی نکنید که باتری را دور انداخته یا در سطل زباله قرار دهید. برای این که از شر باتری خلاص شوید، آن را به مراکز دفع مجاز یا برخی خرده فروشان لوازم الکترونیک تحویل دهید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.