images

نکاتی در مورد شارژر تلفن همراه ( راهنمای خرید و استفاده مطلوب از شارژر )

نویسنده : داریوش مریدی کارشناس ارشد الکترونیک

تقدیم به همه کاربران عزیز خودکار آبی دات کام

در این نوشته سعی شده به ساده ترین شکل ممکن نکات مفید و کاربردی را برایتان شرح دهم .

شارژرهایی که همراه با خود گوشی ارائه می شود قطعا سازگارترین شارژر برای تلفن همراه شما هستند، البته این بدان معنا نیست شارژر هایی که با برندهای متفرقه در بازار هستند لزوماً به گوشی آسیب می رسانند. اما شارژرهای ارزان قیمت و بی کیفیت قطعاً در بلند مدت به باتری و مدارهای داخلی تلفن همراه آسیب می زنند. هر شارژر دارای مولفه هایی از قبیل ولتاژ خروجی ، حداکثر میزان جریان دهی و پارامترهای تخصصی شامل : شکل موج خروجی ، محافظت در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه، میزان رگوله بودن ، بازده توان و…. می باشد که می بایست تولید کنندگان به هریک از آنها توجه ویژه ای داشته باشند . که معمولا فقط دو پارامتر اول یعنی مقدار ولتاژ خروجی و جریان خروجی رو شارژرها درج می شود و سایر پارامترهای تخصصی درج نمی شود. در شارژرهای اصلی استاندارد بودن پارامترهای تخصصی به خوبی رعایت شده است، در اینجا قصد نداریم در مورد این پارامترها توضیح دهیم و به مباحث تخصصی بپردازیم . اطلاع از صحت استاندارد بودن این پارامترها نیاز به تجهیزات گران قیمت آزمایشگاهی دارد ، از طرفی تولید کنندگان تلفن همراه نیز هرگز به خود اجازه نمی دهند شارژری تولید کنند که به محصولاتشان آسیب وارد کند بنابراین تنها راه اطمینان از عملکرد این پارامترها تکیه بر شارژهای اصلی از برندهای معتبر می باشد .

اما دو پارامتر اصلی که هنگام خرید شارژر می بایست به آن توجه کنید ولتاژ و جریان خروجی می باشد.

ولتاژ خروجی : امروزه اکثر وسایل الکترونیکی و گجت ها با ولتاژ استاندارد ۵ ولت کار می کنند . قبل از استفاده از هر شارژری یکسان بودن این پارامتر در شارژر و وسیله مورد را چک کنید . در صورت عدم یکسان بودن این مقادیر ممکن است خسارت جدی به وسیله شما وارد شود .

جریان خروجی: این پارامتر معمولا بر حسب میلی آمپر یا آمپر بیان می شود . بهتر است جریان دهی شارژی که خریداری می کنید با جریان دهی شارژر اصلی تلفن همراهتان یکی باشد، شارژهای با جریان دهی پایین ، ممکن است در هنگام شارژ دچار افت ولتاژ در خروجی شوند و شارژ مطلوبی برایتان فراهم نکنند و در نتیجه نیاز به زمان طولانتی تری برای شارژ خواهید داشت. شارژرهای با جریان خروجی بالاتر که معمولا گران تر هستند نمی توان گفت به گوشی شما آسیب جدی وارد می کنند چون قطعا در مدارات داخل تلفن همراه مدارهای کنترل جریان وجود دارد این تلفن همراه شماست که تعیین می کند که حداکثر به چه مقدار جریان برای شارژ نیاز دارد . اما توصیه می شود از همان میزان جریان دهی که در شارژ تلفن همراهتان درج شده است استفاده کنید . شارژرهای تقلبی متاسفانه مقدار جریان دهی خود را به صورت واقعی نشان نمی دهند . بنابراین سعی کنید شارژر های اصل را از فروشگاه های رسمی و یا وبسایت رسمی برند سازنده ی گوشی خریداری کنید. این موضوع بخصوص برای برای دارندگان آیفون بسیار اهمیت دارد، چرا که باتری آیفون به سختی قابل تعویض است. برخی از برندهای مرغوب مثل Belkin برای آیفون شارژر تولید می کنند که معمولاً مورد تایید اپل هستند و هرگز به باتری آیفون آسیب نمی رسانند. پس توجه داشته باشید که با خرید شارژر ارزان خسارت سنگین تری به گوشی وارد نکنید.

نکته ای که شاید کسی به آن توجه نداشته باشد کابل شارژ است ، میزان مقاومت فیزیکی کابل اگر کم باشد به مرور زمان قطع شده یا موجب اتصال قطب ها مثبت ومنفی می شود (اتصال کوتاه) که اگر به گوشی نیز اتصال دهید ممکن است موجب منجر به خراب شدن گوشیتان شود . به هیچ از وجه از کابل های افزایش طول برای بلند کردن سیم شارژر استفاده نکنید چون این کابل ها موجب افت ولتاژ و در نهایت عدم شارژ مطلوب خواهند شد .

امیدوارم از مطالب ذکر شده استفاده لازم را برده باشید . از مدیران محترم وب سایت های مشابه خواهشمند است در صورت کپی برداری نسبت به درج لینک منبع اقدام نماید .

2 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.