ات ساین

علامت @ ( ات ساین ) چیست و از کجا آمده است ؟

اگر تا حالا به ساختار آدرسهای ایمیل، آیدی های تلگرام، تویتر و اینستاگرام توجه کرده باشید ، حتماً می دانید که در همه آنها علامتی به شکل یک a به همراه دایره ای دور آن وجود دارد. این علامت معمولاً ات ساین At sign نامیده می شود. اما واقعیت تعجب آور این است که هیچ اسم و رسمی بین المللی برای آن موجود نیست و در زبانهای مختلف اسمهای بسیار عجیب و غریبی به این علامت داده اند. بعضی از آنها عبارتند از:

هلندی: دو میمون

دانمارکی: خرطوم فیل

فنلاندی: دم گربه

آلمانی: میمون معلق

یونانی: اردک کوچک

مجاری: کرم

کره ای : حلزون

نروژی : دم خوک

روسی: سگ کوچک

مسلماً شما هم با خواندن این اسم ها کلی خندیده اید . اما این اسامی به خاطر شباهت فیزیکی شان با شکل @ انتخاب شده اند ، با کمی دقت متوجه خواهید شد که خیلی هم اسم های بی ربطی نیستند.

تا قبل از اختراع ایمیل علامت @ را تاجرین برای مشخص کردن قیمت واحد کالاها به کارمی بردند. اما این علامت با پیدایش ایمیل  معروفیت جهانی پیدا کرد. به دلیل استفاده مهم آن، حتی کشورهایی که تا قبل ازآن این علامت را ندیده بودند ، هم مجبور شدند آن را به صفحه کلید رایانه هایشان اضافه کنند.

اگر چه منشأ واقعی پیدایش این علامت ناشناخته است، اما حدس هایی در این مورد وجود دارد مبنی بر این که راهبان قرون وسطی آن را ابداع کرده اند. چون درآن زمان کار طاقت فرسا و خسته کننده حروفچینی کتابهای چاپی توسط این راهبان انجام می شد و آنها همیشه به دنبال راههایی برای کوتاه کردن نوشته ها بودند. ممکن است به نظر برسد کهat خود به خود کوتاه است. اما در زبان لاتین و انگلیسی به وفور دیده می شود . بنابراین راهبان تصمیم گرفتندt  را به صورت دایره ای دور a بچرخانند و در نهایت علامت @ را به جای لغتat  درست کردند . تاجرهایی که این علامت را در کتابها دیده بودند نیز تصمیم گرفتند آن را در کارهای خود استفاده کنند. همانطور که خواندید با پیدایش پست الکترونیک همه چیز دگرگون شد و استفاده از @ در جهان متداول گردید، پس از ایمیل، با ظهور شبکه های اجتماعی علامت @ کاربرد و اهمیت بیشتری میان شرکت ها و کاربران پیدا کرد. همانطور که میبینید تمامی آی دی کانال ها و افراد در تلگرام و اینستاگرام با این علامت شروع می شود که بارزترین کاربرد این علامت می باشد . به طور مثال khodkarabi@  آی دی کانال تلگلرام سایت خودکار آبی می باشد . به همین ترتیب هر فرد یا سازمانی می تواند برای خود آیدی تعیین کند تا به وسیله آن بتوان با آن فرد یا سازمان ارتباط برقرار کرد، دسترسی نیز به راحتی با استفاده از تایپ آیدی در  نوار جستجوی تلگرام امکان پذیر است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.