trade off cover

مصالحه (Trade off) و چرخ زندگی

نویسنده : داریوش مریدی مدیر کانال و وب سایت خودکار آبی دات کام

در طراحی یک قطعه یا وسیله الکترونیکی ، مبحثی به نام Trade off وجود دارد ، ترید آف به معنای مصالحه و یا به اصطلاح عامیانه سبک سنگین کردن و ایجاد تعادل میان چند پارامتر می باشد . برای اینکه بخواهیم این مبحث را ساده و شفاف توضیح دهیم ، با ذکر یک مثال آن را توضیح می دهیم.

در ساخت یک تلفن همراه می بایست از این مصالحه استفاده کرد اما چطور؟!

تقریبا تمامی قطعات موجود در یک کامپیوتر شخصی PC به همان صورت به طور مشابه در تلفن همراه  وجود دارند اما با ابعاد و توانی کمتر، یعنی یک تلفن همراه دارای پردازنده ، رم ، حافظه جانبی و …. می باشد. در تلفن همراه مصالحه اهمیت بیشتری دارد که میبایست بسیار مورد توجه قرار گیرد، تا حالا فکر کرده اید مثلا چرا نمی توان با گوشی تلفن همراه بازی هایی با کیفیت یک کامپیوتر قدرتمند انجام داد؟ البته این کار شدنیست ، اما می بایست مصرف توان و انرژی و خنک کنندگی را در نظر گرفت که باتری و ابعاد تلفن همراه این اجازه را به ما نمی دهد چنین کاری را انجام دهیم ، همچنین برای گرافیک نیز همین حالت صادق است. می توان مقدار حافظه جانبی را هم بالا برد اما بحث قیمت تمام شده دستگاه این اجازه را نمی دهد و یا اینکه محدودیت حمل و نقل این اجازه را نمی دهد که موبایلی با ابعادی بزرگتر تولید کرد، همچین محدودیت های سخت امنیتی و زیست محیطی نیز برای مواد بکار رفته جهت ساخت در باتری ها وجود دارد این بزرگترین عامل برای عقب ماندن رشد تکنولوژی ساخت باتری ها در برابر قطعات نیمه رسانا و مدارت مجتمع است به طوری که رشد ظرفیت حافظه ها طی ۱۵ سال اخیر بیش از هزار برابر شده اما تکنولوژی ظرفیت باتری ها تنها چند برابر رشد کرده اند . همچینن وزن دستگاه نیز محدودیتی هست که نباید از آن گذشت بنابراین نمی توان از هر ماده ای برای ساخت تلفن همراه استفاده کرد.

پس می توان نتیجه گرفت ما در زندگی هم محدودیت هایی داریم که نباید از آنها به سادگی عبور کنیم، صرفاً پرداختن به یک موضوع و غافل شدن از موارد دیگر ما را دچار چالش های فراوانی می کند. در زندگی و رسیدگی به امورات نیز باید مصالحه و ترید آف را نیز به همین صورت رعایت کرد.

به طور مثال نمودار Trade off یک سلول باتری را در شکل زیر می توانید ببینید که شامل عناصری همچون چگالی انرژی، چگالی توان، ارزش خرید، دوام ( تعداد دفعات شارژ و دشارژ) ، امینت و قابلیت شارژ پذیری می باشد که می بایست بین تمام این عناصر مصالحه صورت گیرد.

trade off باتری

همه ما انسان ها در زندگی خود دقیقا همین چند ضلعی داریم که چرخ زندگی نام دارد، این چند ضلعی شامل عناصر: کار و درآمد، خانواده، سلامتی، عشق و ازدواج، دوستان و ارتباطات، معنویت، یادگیری و رشد و تفریح و سرگرمی می باشد که هر کدام می توانند یک ضلع از این چند ضلعی را تشکیل دهند.

نمودار چرخ زندگی

همانطور که می بینید این نمودار دارای ۸ گزینه است، برای اینکه بفهمیم که آیا چرخ زندگی ما به خوبی می چرخد به هر کدام از این گزینه ها  به صورت صادقانه یک امتیاز دهیم. همانند نمودار زیر:

فرم پر شده چرخ زندگی

در نمونه ای که اینجا ذکر شده مشاهده می شود که  کار و درآمد مسئله اصلی زندگی این فرد می باشد و از خانواده و زندگی و معونیت غافل شده است، چنین شخصیتی اگر از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشد قطعا در مسایل خانوادگی با مشکلات فراوانی روبروست. پس سعی کنیم در زندگیمان تعادل داشته باشیم. البته باید توجه داشت گاهی به صورت موقت نیاز داریم این نمودار را تغییر دهیم و مجبور شویم از گزینه هایی غافل شویم، مثلا زمانی که برای یک آزمون خود را آماده می کنید قطعا نمودار باید به سمت یادگیری و رشد میل کنید و مجبور می شویم از گزینه های دیگر کمی فاصله بگیریم. امیدواریم همیشه چرخ زندگیتان به صورت دایره ای، وسیع و یکنواخت بچرخد.

 

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.