laptop

چگونه صدای زیاد فن لپ تاپ را کاهش دهیم؟

کاهش صدای زیاد فن لپ تاپ با استفاده از فن خنک کننده جداگانه

با توجه به گرم شدن هوا و پیشرفته شدن لپ تاپ ها افزایش دمای آن ها بعد از مدتی طبیعی است. شاید فن لپ تاپ های قدیمی تر تا سال ها بدون مشکل کار می کردند و نیازی به استفاده از خنک کنند یا کولر های جانبی نبود؛ اما در حال حاضر زمانی که قصد دارید از لپ تاپ برای مشاهده ویدیو، بازی کردن، ویرایش تصاویر و حتی جست وجو ساده در اینترنت به مدت ۳۰ دقیقه و بیش تر استفاده کنید لازم است از فن خنک کننده را به کار ببرید.

ساختار فن ها متفاوت است. اغلب فن ها از جنس فلز با پایه ای برای فلت و مسطح کردن آن مطابق با سطح زیرین لپ تاپ و دارای دو فن کوچک داخلی می باشند. فن با استفاده از کابل USB به لپ تاپ متصل خواهد شد.

کم کردن صدای فن لپ تاپ با متوقف کردن پردازش ها
گرمایی که توسط CPU حین اجرا و باز کردن برنامه ها ایجاد می شود مهم ترین منبع برای افزایش دمای لپ تاپ می باشد. به علاوه پردازش هایی که در پس زمینه برنامه های انجام می شوند نیز به این افزایش دما کمک می کنند. با بستن برنامه های غیرضروری و جلوگیری از پردازش آن ها می توان به کاهش دمای لپ تاپ کمک کرد و از کار کردن بیش از حد فن در آن جلوگیری نمود.
برای متوقف کردن برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا هستند می توانید به صورت دستی و از بخش System Configuration اقدام نمایید. Start راانتخاب کنید و Run را از لیست انتخاب کنید. msconfig را تایپ کنید و نهایتا روی OK کلیک نمایید.
بعد از این مرحله تب Startup را انتخاب کنید و برنامه هایی که می خواهید بلافاصله بعد از بوت شدن کامپیوتر پردازش آن ها شروع شود را انتخاب کنید.

رفع مشکل صدای فن لپ تاپ با باز کردن و تمیز کردن بخش های مختلف آن
احتمالا از دلایل دیگری که صدا های نامعمول فن لپ تاپ را ایجاد می کند گرد و غبار میان بخش های سخت افزاری دستگاه است. در واقع گرد و غبار قاتل سخت افزاری سیستم شما هستند. در صورتی که ۱۰۰ درصد با اجزای مختلف لپ تاپ آشنایی دارید قسمت هایی نظیر کیبورد و حتی پشت لپ تاپ را می توانید باز کنید.
بهترین راه برای غبارزدایی سریع استفاده از هوای فشرده است. در صورتی که اولین بار است این کار را انجام می دهید ممکن است برای جا زدن قطعه های مختلف سردرگم شوید.اگر لپ تاپ را به صورت کامل باز می کنید می توانید فن لپ تاپ را با نمونه کاملا کم صدا جایگزین کنید.در صورتی که مهارت کافی برای انجام اینکار را ندارید به متخصیص تعمیرات سخت افزار لپ تاپ مراجعه کنید.

کاهش صدای زیاد فن لپ تاپ با استفاده از نرم افزار کنترل صدای فن
اگر با استفاده از ترفند های گفته شده صدای فن به شکل دلخواه شما کم نشد یا اصولا تمایل دارید فن کاملا بی صدا باشد می توانید از نرم افزار های کنترل سرعت فن استفاده کنید. کنترل سرعت فن صدا را به صورت همزمان تنظیم می کند.
با این که این روش بهترین ایده برای کاهش صدای فن لپ تاپ نیست اما می توانید نرم افزاریی نظیر SpeedFan را دانلود کنید و روی سرعت فن لپ تاپ نظارت داشته باشید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.