GOOGLE

چگونه در گوگل حرفه‌ای جست وجو کنید / بخش اول

اکثر ما در طول روز بارها و بارها از موتور جستجوگر گوگل برای یافتن محتویات دلخواه خود استفاده می‌کنیم و همین تکرار استفاده از این ابزار کاربردی، مهارت ما را به ظاهر افزایش داده است. با این وجود، راهکارهای متفاوتی وجود دارند که حتی بدون استفاده از گزینه جستجوی پیشرفته (Advanced Search) نیز می‌توانند نتایج جستجو را هدفمندتر و با دقت بالاتری پیش روی ما قرار دهند.
☑️جستجو در وب‌سایت یا دامنه‌ مشخص

اگر به دنبال مشاهده نتایج جستجو از وب‌سایت مشخصی هستید، این امکان وجود دارد تا با استفاده از عملگر site:  دامنه جستجو را محدود کنید. به عنوان مثال اگر به دنبال جستجو برای یافتن مطالب مرتبط با بزرگ‌داده‌ها در وب‌سایت آی‌تی ایران باشید می‌توانید از ترکیب big data:itiran.com و یا حتی بزرگ داده:itiran.com در کادر جستجو استفاده کرده و پس از اتمام تایپ، کلید اینتر را بزنید. با این روند، تمامی نتایج، محدود به محتوایی خواهد بود که در وب‌سایت آی‌تی‌ ایران پیرامون این موضوع منتشر شده است.


☑️جستجو برای لغتی خاص

در صورتی که به دنبال جستجو برای یافتن نتایج مرتبط با یک کلمه یا اصطلاح خاص هستید می‌توانید از ترکیب محدود کننده یعنی .#۸۲۲۱; استفاده کنید. به‌عنوان مثال، جستجوی برای عبارت Amazon Echo review چیزی در حدود ۲۲٫۵ میلیون نتیجه مستقل را پیش روی شما قرار می‌دهد اما در صورتی که “Amazon Echo review” را جستجو کنید، نتایج جستجو با تمرکز بیشتر، به ۹۱۷۰۰ مورد کاهش خواهد یافت.

☑️حذف سایت یا کلمه‌ای مشخص از نتایج جستجو

در صورتی که علاقه‌ای ندارید تا محتویات یک وب‌سایت و یا حتی کلمه‌ای خاص در نتایج جستجوی شما قرارگیرد کافی است از .#۸۲۱۱; پیش از کلمه یا عملگر دلخواه خود استفاده کنید. به عنوان مثال برای اینکه در نتایج جستجو تنها Amazon Echo را مشاهده کنید ولی خبری از کلمه Dot نباشد کافی است از ترکیب Amazon Echo –Dot استفاده کنید.

این راهکار، به عنوان مثال در مواردی که قصد جستجو برای یافتن اطلاعات یک حیوان مشخص را دارید اما نمی‌خواهید نتایج مربوط به خودرویی با نام مشابه در خروجی ظاهر شود، مفید فایده خواهد بود. به عنوان مثال، جستجوی Jaguar –car تنها نتایج مرتبط با پلنگ خالدار را پیش روی شما قرار خواهد داد. درنظر داشته باشید که این ترفند، نتایج مرتبط با خودروهای جگوار را فیلتر نمی‌کند بلکه خروجی‌های مرتبط با پلنگ را برجسته‌تر خواهد کرد. برای اعمال محدودیت بیشتر می‌توانید از ترکیب‌هایی با تاکید بیشتر نظیر Jaguar –car –auto استفاده کنید.

☑️اصطلاحاتی که به یاد نمی‌آورید

در صورتی که تنها قسمتی از ضرب‌المثل‌ها و یا اصطلاحات قدیمی که زمانی از مادربزرگ خود شنیده‌اید را به‌یاد می‌آورید و یا اینکه تنها قسمتی مشخص از شعر آهنگ مورد علاقه خود را به‌خاطر دارید، استفاده از * می‌تواند نسخه کامل اصطلاح یا شعر یادشده را پیش روی شما قرار دهد. به عنوان مثال استفاده از ترکیب .#۸۲۲۰;هرکه بامش* .#۸۲۲۱; مطمئنا در خروجی جستجو ضرب‌المثل هرکه بامش بیش، برفش بیشتر را پیش روی شما قرار خواهد داد.

☑️مشاهده نسخه کَش‌شده وب‌سایت

در وصورتی که پیش از این وب‌سایت یا صفحه خاصی را در اینترنت نشان کرده‌اید تا سرفرصت مجددا به آن مراجعه کنید، باید در نظر داشته باشید که این احتمال وجود دارد تا وب‌سایت یادشده پس از مدتی و به دلایل مختلف از دسترس خارج شود و امکان مشاهده اطلاعات آن را نداشته باشید. با این اوصاف، در صورتی که در نوار آدرس مرورگر (و نه در کادر موتور جستجوی گوگل) از ترکیب  cache  قبل از آدرس سایت موردنظر خود استفاده کرده و کلید اینتر را بزنید، این احتمال وجود دارد که نسخه کش شده صفحه دلخواه شما همچنان در پایگاه اطلاعاتی گوگل وجود داشته باشد و بتوانید آن‌را مشاهده کنید. درنظر داشته باشید که نسخه کش‌شده از صفحات وب برای همیشه در دسترس نخواهند ماند.

🔄 ادامه دارد…

2 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.