popular-drive-formats-fat32-ntfs-and-exfat

آشنایی با NTFS FAT32 و exFAT و ویژگی های آن ها

اگر بخواهید درایو داخلی، درایو خارجی، فلش یا SD card خود را فرمت کنید، ویندوز به شما سه انتخاب برای فایل سیستم می دهد: NTFS  FAT32 و exFAT. و ما همیشه گزینه ای را که ویندوز پیشنهاد می دهد انتخاب می کنیم.اما آیا تا به حال فکر کرده اید چه فرقی بین هر فایل سیستم وجود دارد و چه اتفاقی برای آن درایو می افتد وقتی یکی ازگزینه ها را انتخاب می کنید؟ویندوز این تفاوت را توضیح نمی دهد، پس ما توضیح می دهیم.
فایل سیستم چیست؟
💠یک فایل سیستم متدها و ساختمان داده هایی است که یک سیستم عامل برای دنبال کردن و مطلع بودن از فایل ها روی یک دیسک یا پارتیشن بکار می برد؛ روشی که فایل ها روی دیسک مرتب می شوند.این کلمه همچنین برای اشاره به یک پارتیشن یا دیسک برای ذخیره  فایل ها یا نوع .#۸۲۲۰;فایل سیستم.#۸۲۲۱; بکار می رود.
بسیاری از سیستم عامل ها بیش از یک فایل سیستم را پشتیبانی می کنند.گاهی سیستم عامل و سیستم فایل آن قدر به هم مرتبط اند که جدا کردن فایل سیستم ها غیرممکن است.
ویندوز عمدتا از NTFS، FAT32 و exFAT استفاده می کند.ما هم این سه فایل سیستم را بررسی می کنیم.
💢 فایل سیستم NTFS
💠NTFS فایل سیستم مدرنی است که ویندوز در سال ۱۹۹۳ به همراه ویندوز NT آن را معرفی کرد.وقتی ویندوز نصب می کنید، درایو های سیستم شما با NTFS فرمت می شود. NTFS محدودیت اندازه فایل واندازه پارتیشن دارد ولی این محدوده ها آن قدر از نظر تئوری بزرگ هستند که شما هرگز با آن ها مشکلی پیدا نمی کنید.پارتیشن ویندوزسیستم شما باید NTFS باشد.اگر درایو دیگری در کنار آن دارید و می خواهید برنامه ها را روی آن نصب کنید، احتمالا آن نیز باید NTFS باشد.
🔹ویژگی ها: NTFS ویژگی های مدرنی دارد.مجوزهای فایل برای امنیت، ثبت تغییرات روزانه که به شما کمک می کند اگر کامپیوتر دچار مشکل شود خطاها را سریعا برطرف کنید ،  shadow copyبرای بک آپ ها، رمزنگاری، محدودیت سهمیه دیسک، هارد لینک ها، و ویژگی های دیگری را پشتیبانی می کند.بسیاری از این ویژگی ها برای درایو سیستم عامل حیاتی هستند، به خصوص مجوزهای فایل.
 🔹سازگاری: NTFS با همه ی ورژن های جدید ویندوز کار می کند اما با دیگر سیستم عامل ها سازگاری محدودی دارد.به طور پیش فرض، مک OS X فقط می توانددرایو های NTFS را بخواند، ولی نمی تواند چیزی به آن ها اضافه کند.بعضی توزیع های لینوکس ممکن است نوشتن بر روی فایل های NTFS را پشتیبانی کنند، اما بعضی فقط-خواندنی را پشتیبانی می کنند. هیچ یک از کنسول های پلی استیشن سونی NTFS را پشتیبانی نمی کنند.حتی Xbox خود مایکروسافت هم نمی تواند درایو های NTFS را بخواند، البته One Xbox جدید این موضوع را ممکن کرده است.امکان پشتیبانی NTFS دربقیه دستگاه ها حتی کمتر است.


💢فایل سیستم FAT32
💠 این فرمت قدیمی ترین فایل سیستم است که در زمان ویندوز ۹۵ برای جایگزینی FAT16 معرفی شد. قدمت این فایل سیستم معایب و مزایایی دارد.چون قدیمی است عملا استاندارد است.فلش هایی که در بازار وجود دارد عمدتا به طور پیش فرض با فایل سیستم FAT32 فرمت شده اند تا بیشترین سازگاری را نه فقط با کامپیوتر ها، که با کنسول ها و هر دستگاهی با یک پورت USB داشته باشند.
🔹ویژگی ها:خانواده فایل سیستم های FAT  تقریبا با همه ی سیستم عامل های کامپیوترها سازگار است.
🔹محدودیت ها:فایل های تکی روی یک درایو FAT32 نمی توانند بیشتر از ۴GB باشند.یک پارتیشن FAT32 باید کمتر از ۸ TB باشد، که محدودیت چندانی نیست مگر اینکه یک درایو با ظرفیت بالای جدید داشته باشید.با اینکه این فایل سیستم برای فلش ها و دیگر دستگاه های خارجی مناسب است، بهتر است برای یک درایو داخلی استفاده نشود چرا که مجوز ها و دیگر فیچرهای امنیتی یک فایل سیستم NTFS را ندارد.ورژن های جدید ویندوز نمی توانند روی FAT32 نصب شوند.
🔹سازگاری:با همه ی ورژن های ویندوز، مک، لینوکس، کنسول ها و عملا هر وسیله ای با یک پورت USB سازگار است.
💢  فایل سیستم exFAT
💠 exFAT که در سال ۲۰۰۶ معرفی شد فایل سیستمی اختصاصی و انحصاری است که برتری هایی نسبت به NTFS دارد.توسط ورژن های جدیدتر ویندوز مثل ویندوز سرور۲۰۰۳، ویستا، ویندوز ۲۰۰۸، ویندوز۷، ویندوز ۸، و ویندوز XP پشتیبانی می شود.
🔹ویژگی ها: مثل NTFS محدوده های بزرگی برای اندازه فایل ها و پارتیشن ها دارد.شما می توانید فایل هایی هرکدام با حجم بیشتر از۴GB روی فلش یا SD card فرمت شده با exFAT داشته باشید. exFAT آپگریدی از FAT32 است و زمانی که شما یک فایل سیستم بدون محدودیت های حجمی FAT32 نیاز دارید بهترین گزینه برای درایو های خارجی است.
🔹سازگاری: exFAT از NTFS سازگار تر است.با همه ی ورژن های ویندوز کار می کند.با وجود اینکه مک OS X فقط NTFS را به صورت فقط خواندنی پشتیبانی می کند، از exFAT به طور کامل پشتیبانی می کند.در لینوکس با نصب نرم افزار مخصوص قابل دسترسی است. Xbox 306، پلی استیشن ۳ و بعضی دستگاه های قدیمی دیگر فقط از FAT32 پشتیبانی می کنند اما پلی استیشن ۳ و Xbox One آن را پشتیبانی می کند.
🔴به طور خلاصه NTFS برای درایوهای داخلی مناسب است، در حالی که exFAT برای فلش ها مناسب است.با این وجود، اگر exFATروی دستگاهی پشتیبانی نشود ممکن است مجبور شوید یک درایو خارجی را با FAT32 فرمت کنید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.